11 ל-2011

לפני כמה חודשים התחלתי לסמן לעצמי כמה משחקים מאד מצופים שהולכים להגיע בשנה הנוכחית. רציתי להעלות פוסט בנושא כבר בסוף 2010, אבל זה פשוט לא יצא.
אמנם כמעט חודשיים שלמים כבר עברו מאז תחילת 2011, אבל לפי הספירה שלי זה נראה שגם עשרת החודשים הקרובים הולכים לספק מספיק כותרים מעניינים לשנה שלמה ויותר. אם מישהו זוכר את רשימת משחקי העשור שלי, אז אפשר לשים לב שאחוז לא קטן מהמשחקים שמופיעים שם מקבל המשך השנה – ככה שלפחות מבחינתי זו הולכת להיות שנה מוצלחת ביותר.

רציתי בהתחלה ליצור רשימה של 11 משחקים מצופים ל2011, אבל בסופו של דבר לא הצלחתי לצמצם את הרשימה אפילו ל-20 משחקים מצופים. במקום זה החלטתי ללכת בכיוון קצת יותר מעניין עם רשימה של השוואות Versus בין משחקים מעניינים לשנת 2011 שכדאי לזכור.
כדי להתפקס קצת, הרשימה עצמה כוללת רק משחקים שעדיין לא יצאו (להתראות Bulletstorm, Dead Space 2, LBP2 וחברים אחרים), ורק משחקים שהוכרזו באופן רשמי לשנת 2011 עצמה – כלומר לא משחקי 2012 (להתראות Bioshock Infinite) ולא משחקי To be announced (להתראות Diablo 2). סביר אמנם להניח שבעוד חודש או שניים נשמע על משחקים שמופיעים כאן ברשימה ונדחו לשנה הבאה, או על משחקי TBA מצופים שפתאום קיבלו תאריך יציאה, אבל מאחר והנבואה ניתנה לשוטים אני אפילו לא אכנס לפינה הזו. נעבוד עם מה שאנחנו יודעים נכון להיום, קצת לפני תערוכת הGame Developers Conference שבטח תחשוף דברים חדשים ותטרוף קצת את הקלפים.

הנה מתחילים…

allchars

לחמם מנוע: Gears of War 3 VS Crysis 2 VS Rage
אולי "המלחמה" המעניינת ביותר השנה, כי המשחקים האלו מהווים בין היתר תצוגת תכלית של הטכנולוגיה שעומדת מאחוריהם – מה שהופך אותם גם למלחמה על הכיס של המפתחים.
בפינה אחת Gears of War 3 שמונע ע”י Unreal Engine של Epic: המנוע שהפך לסטנדרט הטכנולוגי של הדור הזה ומריץ אינסוף משחקים הולך לקבל שדרוג גרסה משמעותי שיוצג כבר בכנס הGDC. אם אפשר להסתמך על שני המשחקים הקודמים בסדרה, אפיק הולכת לסחוט כל cycle פנוי מהחומרה על מנת שGears 3 יהיה תצוגת תכלית מרשימה לכל מה שהמנוע יכול להראות (לפחות על הקונסולה).
בפינה שניה Crysis 2 שמונע ע”י CryEngine 3 של CryTek. המשחק הקודם יצא לPC בלבד בשנת 2007 והוריד אותו לברכיים: עד היום נחשב לסוג של בנצ’מרק טכנולוגי שאליו משווים משחקים אחרים ואותו מנסים להפעיל על מערכות מחשב חדשות על מנת לראות אם הן יצליחו לסחוב אותו. הפעם קרייטק הולכים על מנוע שאמור לעבוד גם על הPC וגם על הקונסולות עם שלל כלים טכנולוגיים שאמורים לקרוץ מאד למפתחי משחקים שמחפשים לייעל את העבודה שלהם, אבל עדיין חובת ההוכחה היא עליהם: הם רוצים לראות מפתחים עוברים לצד שלהם, ולכן הם צריכים להראות שהמנוע שלהם יכול לרוץ גם על הקונסולות ולסחוט קריאות התפעלות.
ובפינה השלישית Rage, שאחרי שנים של המתנה יציג את מנוע הIDTech 5 החדש של ג’ון קארמק והחברים האחרים שהיו אחראים בזמנו למשחקי Doom ו-Quake. עד היום לא ראינו מID מנוע שפונה לחומרה של הדור הזה (בפועל ישנם משחקים כמו Wolfenstein ו-Call of Duty שבבסיס בנויים על מנוע IDTech משודרג שהוצג בדור הקודם), והאמת היא שכבר לפני שהמשחק עצמו יצא מסתבר שID הוציאה את עצמה מהמשחק: אחרי שהחברה נרכשה אחרי Zenimax (חברת האם של Bethesda), הוכרז שהמנוע החדש לא ימכר יותר למתחרים באופן חופשי כמו שID נהגה לעשות בעבר, אלא ישמש רק למשחקים של מפתחות שיסכימו להפיץ את המשחק דרך Bethesda עצמה. אבל עדיין, המנוע עצמו פותח מתוך מחשבה על נוחות המפתחים וצפוי כנראה למשוך אליו כמה מפתחות עצמאיות (ובטח ישמש את Bethesda גם לפרוייקטים עתידיים נוספים).
ההימור שלי: קרייסיס 2 נראה מההדגמות האחרונות כמו משחק מאד מעניין (וכתבתי על זה לא מזמן) עם קרבות סנדבוקס מעניינים, ולמרות שאת המשחק הראשון לא אהבתי דווקא בגלל הגיימפליי שלו זה נראה כאילו קרייטק הכניסו בו את כל השיפורים הנדרשים. Rage עצמו גם נראה מעניין, עם סגנון שמזכיר קצת את Borderlands ואת Fallout 3 לא רק בקטע הפוסט אפוקליפטי אלא גם במבנה הפתוח של עולם המשחק. אבל עדיין המשחק שאני באמת מחכה לו הוא Gears of War 3: המשחק השני היה מעולה ושיפור משמעותי על פני המשחק הראשון (שמלכתחילה היה משחק טוב מאד), ואין לי מושג לאן הם הולכים לקחת את המשחק השלישי – אבל אני סומך על אפיק בקטע הזה: Biggest, Best, Most Bedass.

שווה לפנטז: Dragon Age 2 VS Elder Scrolls: Skyrim VS The Witcher 2
בתור חובב גדול של משחקי RPG מדובר באחד הVS היותר מעניינים לדעתי: שתי מפתחות (Bethesda ו-Bioware) שמזה שנים מוציאות כותרי RPG מעולים ניצבות השנה ראש בראש אחת מול השניה עם המשכים למשחקי פנטזיה-תפקידים עטורי פרסים. ואיכשהו בין שתיהן משתחלת לה מפתחת פולנית קטנה ועלומה בשם CD Projekt שבשנת 2007 הביאה משום מקום ובלי יותר מידי הייפ את The Witcher – משחק RPG שהצליח מעל המצופה בביקורות ובמכירות בהתחשב במקור שלו. מהמשחק השני הציפיות כבר הרבה יותר גבוהות היום.
ההימור שלי: האמת היא שאני חייב להתוודות שבThe Witcher עצמו עדיין לא שיחקתי לצערי, ככה שהוא נמצא אצלי ב. בין שני הטיטאנים אני פשוט נוטה לכיוון של Skyrim, וזה לא רק בגלל הטריילר האחרון שיצא עכשיו והעלה את רף הציפיה (נראה שהם למדו מBioware שדרקונים זה מגניב) אלא פשוט בגלל זמן ההמתנה: Dragon Age: Origins יצא בסך הכל לפני שנה, ואני עדיין מרגיש שבע מה60+ שעות שיצא לי להעביר איתו (ככה שאפילו בהרחבה עוד לא שיחקתי), אבל להמשך בסדרת Elder Scrolls אני מחכה כבר כמה שנים טובות.

משחקי מלחמה: Battlefield 3 VS Modern Warfare 3 VS Ghost Recon Future Soldier
באטלפילד 3 הוא משחק שעושה סוף סוף קאמבק מתוקשר אחרי שנים ארוכות של משחקי ספין אוף (Bad Company, Heroes, 1943 ועוד). כבר כתבתי בעבר על כך שהמשחק הוא גולת הכותרת של EA בסדרה של מתוזמנת של מתקפות על סדרת Call of Duty הסופר מצליחה של אקטיוויזן במטרה לקחת את הבכורה בשוק הFPS (בשילוב עם כותרים כמו Crysis 2 ו-Medal of Honor ועם קצת גניבת מוחות), ונראה שEA מכוונת ראש בראש לעונת החגים הזו.
זה כמובן בהנחה שאת הכותר הבא בסדרת Call of Duty (השמיני במספר) אכן נראה בעונת החגים הזו, כי נכון לעכשיו אין שום פרט לגביו. אבל בהנחה שהעולם ימשיך להסתובב על צירו סביר מאד להניח שגם השנה נראה את היבול העונתי שובר שיאי מכירות. הסדקים והעריקות אצל Infinity Ward המפתחת מגדילים את החששות, אבל Activision הוכיחה שהיא יכולה להסתדר גם עם מפתחות אחרות כפי שראינו בעונה האחרונה עם Call of Duty Black Ops שמכר גם הוא מיליונים.
בין שתי הענקיות האלו נדחפת לה יוביסופט עם Ghost Recon: Future Soldier – הכותר הבא באחת מתתי הסדרות המרובות ביקום של Tom Clancy (יחד עם Rainbow Six ו-Splinter Cell ואחרות) שנזנחה בשנים האחרונות לטובת מותגים אחרים באותו העולם (כמו EndWar ו-HAWX). את המשחק האחרון בסדרת Ghost Recon שתמיד נטתה לכיוון משחקי יריות טקטיים ראינו בשנת 2007, וכנראה שגם Future Soldier יהיה בסגנון דומה – עם נטיה לערבב בין מלחמה מודרנית וקצת מד"ב עתידני של הטווח הקרוב. המשחק הספיק להידחות כבר שלוש פעמים (עוד משהו שנפוץ במיוחד באחרונה במשחקי טום קלנסי) וכנראה יצא במהלך השנה הקרובה – אבל בהתבסס על ניסיון העבר יש סיכוי שנראה אותו מתגלגל לכיוון שנת 2012.
ההימור שלי: Battlefield 3 נראה כרגע כמו המשחק שצריך לשחק מבין השלושה. המפתחים ב DICE צברו לא מעט ניסיון עם סדרות הspin off השונות שהצליחו בזכות עצמן, ועכשיו זה נראה שהם חוזרים לשורשים.
המנוע נראה מדהים, ולראשונה מזה זמן רב כנראה שנקבל משחק שלא מקפח את בעלי המחשב האישי שהשקיעו במפרט מפלצתי ופתאום גילו שרוב המשחקים פשוט לא גורמים לו להתאמץ (זה מה שעושות רוב המפתחות, מאחר ומדובר בהשקעה משמעותית נוספת בסגמנט זניח: רוב הקהל משחק על מחשבים "עממיים" יותר ועל קונסולות עם חומרה בת חמש שנים בערך).
Call of Duty לעומת זאת מתחיל להרגיש קצת יותר שחוק, ותרמה לזה מן הסתם ההוצאה השנתית של הכותרים. אמנם גם השנה נקבל כנראה כותר מלא אדרנלין עם מולטיפלייר מאד פופולארי, אבל זה מתחיל להרגיש יותר ויותר גימיקי משנה לשנה.
ובמקרה של Ghost Recon, למרות חיבה אישית לסדרה אני מניח שעדיין נטל ההוכחה הוא על יוביסופט. אם הם רוצים באמת להתחרות בגדולים הם צריכים ליצור משחק עם רכיב מולטיפלייר מספיק פופולאר, ופה נשארת השאלה איך אפשר להפוך את המשחק לנגיש ליותר אנשים אבל במקביל לשמור על האופי הטקטי שלו.

תרוץ המד"ב: Dues Ex Human Revolutuion VS Mass Effect 3
אמנם מדובר כאן בהשוואה בעייתית משהו בין משחקים שהם סוג של ניגודים: מצד אחד סדרת Dues Ex שמתקמבקת אחרי שנים ואפילו לא בידי אותם מפתחים, ומצד שני סדרת Mass Effect שאת הכותר הראשון שלה ראינו רק לפני 4 שנים ומאז Bioware עומדת בזמנים כדי לסגור את הטרילוגיה כבר בדור הזה.
מצד אחד אופרת חלל בעתיד הרחוק עם שלל גזעי חייזרים, ומצד שני כותר סייברפאנקי בעתיד הקרוב עם פוקוס על ממשלות ותאגידים. מצד אחד כותר RPG עם אלמנטים של משחק יריות, מצד שני כותר יריות עם אלמנטים של משחק RPG. מצד אחד כותר שצפוי לסגור טרילוגיה שמראש נבנתה כטרילוגיה, ומצד שני כותר שבכלל ישמש כPrequel למשחק הראשון. מצד אחד סדרה שקיבלה ביקורות נלהבות על השיפור מהכותר הראשון לשני, ומצד שני סדרה שרוב המעריצים מתכחשים לכותר השני שלה.
ועדיין, אני מציב את שני הכותרים זה מול זה. לא רק בהיעדר תחרות מתאימה יותר, אלא בגלל שבסופו של דבר שניהם מסמנים קצת את מות הזאנרים המסורתיים, ומנסים לרקוד על כל הקופה ההיברידית.
ההימור שלי: מדובר אולי בשניים מהכותרים הכי מצופים שלי בכל הרשימה הזו, אבל אם עדיין הייתי צריך לבחור רק אחד הייתי הולך על Mass Effect 3. פשוט בגלל שביוור הוכיחו פעם אחרי פעם שהם יודעים לספק את הסחורה, ובגלל שאני באמת חייב לדעת איך הולכת להיגמר הטרילוגיה.

כמו אינדיאנה: Tomb Raider Reboot VS Uncharted 3
אי שם בשנות ה-90 ותחילת עידן התלת מימד לארה קרופט הפכה לאחד מהאייקונים הכי מזוהים עם עולם הגיימינג – כמו אינדיאנה ג'ונס, רק עם ציצים (גדולים). 15 שנה והרבה כותרים מאוחר יותר (+ שני סרטים הוליוודיים) ההצלחה שכחה קצת: Tomb Raider Underworld מ-2008 לא זכה להצלחה אדירה (מה שאולי הפך לאחת הסיבות המרכזיות לכך שcodemasters נמכרה לSquare Enix), ובשנה שעברה לארה בכלל מצאה את עצמה בכותר הורדה פצפון בדמות Lara Croft and the Guardian of Light(שדווקא זכה לביקורות חיוביות ביותר). ועכשיו מגיע הreboot שמחזיר את לארה למקורות (וכרונולוגית יתרחש הרבה לפני המשחק הראשון).
אחד המשחקים שכנראה הכי אחראים לריבוט הוא Uncharted: משחק שיצא לPS3 בשנת 2007 ועסק במגלה אוצרות בשם נתן דרייק – שזה כמו לארה קרופט, רק בלי ציצים (גדולים). מלבד ההשראה המובהקת מהדמויות אינדיאנה/לארה, המשחק גם העתיק את מכניקת הירי הכל כך פופולארית של Gears of War והפך למשחק שמרגיש קצת יותר מודרני ומוצלח מהנוסחה הישנה של טומב ריידר. לכל זה תרמה העובדה שהמפתחים בNaugthy Dog  הם מהמוכשרים ביותר בתעשייה, ועם יציאת Uncharted 2 בשנת 2009 הם הראו בדיוק מה הם יודעים לעשות: המשחק השני נראה מצויין, הרגיש מצויין, התעלה על המשחק המקורי בלי למצמץ וזכה לאינספור פרסי "משחק השנה". לארה נשכחה הרחק מאחור והReboot היה מתבקש.
ההימור שלי: המשחק החדש בסדרת Tomb Raider נראה מאד מאד מרשים. המטרה של התמונות הראשונות שנחשפו היתה כנראה לזעזע: לארה (הצעירה הרבה יותר) נראית שם חבולה, פצועה ומדממת. אבל אם מסתכלים על הפרטים הקטנים מסביב נראה שגם מנוע המשחק עצמו קיבל דחיפה רצינית.
השאלה היא האם כל זה יצליח להתחרות באנצרטד, וההימור שלי הוא שכנראה שעדיין לא – מתוך הערכה למפתחים של אנצרטד ולא מתוך זלזול במפתחים של טומב ריידר. אני אפילו לא בעלים של Playstation 3 אבל אנצרטד היא אחת הסדרות הבודדות שמושכת אותי לקנות גם את הקונסולה הזו. זה כנראה גם סוג של אפקט מצטבר, אבל אולי המשחק השלישי יהיה זה שבעקבותיו תהיה לי אחת כזו בסלון.

סיפור בלשי: L.A. Noir VS Batman Arkham City
גם פה יש קצת הבדלים בין שני המשחקים: LA Noir הוא (כמו שניתן לנחש מהשם) משחק מחווה לזאנר הפילם נואר שמתרחש בלוס אנג'לס ויעקב אחרי תעלומה של שרשרת מקרי רצח. ההיילייט של המשחק הוא טכנולוגיית לכידת התנועה שיצרה אנימציות פנים יותר מציאותיות מכל משחק אחר, ולפי המפתחים הטכנולגיה היתה קריטית כי אחת המכניקות המרכזיות במשחק היא לזהות מתי האנשים איתם אתה משוחח משקרים לך על פי הבעות הפנים שלהם.
באטמן הוא גם סוג של בלש, אבל בראש ובראשונה הוא עדיין דמות קומיקס ולכן סביר להניח שהמשחק יהיה יותר "מסורתי" וישלב הרבה יותר קטעי פעולה והתגנבות מאשר תעלומות וחידות (כמו בArkham Asylum שקדם לו). אבל שני המשחקים האלו בכל זאת חולקים סגנון יחודי שנדיר למצוא במשחקי פעולה טיפוסיים אחרים.
ההימור שלי: משחק הבאטמן הקודם הפתיע את כולם כשסטודיו יחסית אלמוני הוציא פתאום את משחק הקומיקס שנחשב כנראה לטוב ביותר שיצא עד היום, וסביר להניח שהחברה ברוקסטדי שפיתחו אותו רק למדו מהניסיון הראשוני ושהמשחק הבא יהיה מרשים אפילו יותר. L.A Noire לעומתו הוא סוג של חידה (רואים מה עשיתי כאן) ומגיע מTeam Bondi – סטודיו אלמוני יחסית שזה המשחק הראשון שלו. אבל בדיוק בגלל שאנחנו לא יודעים מה בדיוק הוא הולך להיות זה יוצר רושם של משחק מעניין ומקורי, וסביר להניח שרוקסטאר שמפיצים את המשחק ואחראים להצלחות כמו GTA ו-Red Dead Redemption יודעים גם מה הם עושים. אני הייתי שם את הקלפים שלי עליו.

צפו פגיעה: Brink VS Homefront
בפינה המעניינת הזו ניצבים להם שני משחקים עם קצת פחות הייפ וממפתחות קצת יותר אנונימיות שבעיקרון לא נכנסים לA-list של המשחקים המצופים, אבל אולי הם בכל זאת יפתיעו אותנו לטובה השנה. המעניין הוא שלשניהם רקע די דומה:
Brink מגיע מ-Splash Damage, חברה שהביאה לנו בדור הזה את Enemy Territory: Quake Wars, בעוד Homefront מגיע מ-Kaos Studios  שאחראים לFrontlines: Fuel of War. בשני המקרים מדובר במשחקים עם הצלחה בינונית יחסית בביקורות, כשבשניהם למעשה הדגש היה על משחק מולטיפלייר קבוצתי מבוסס קלאסים שונים ומשימות. קצת כמו Team Fortress 2, אבל הרבה פחות מצליחים.
גם אם המשחקים הקודמים לא הפכו למשחקים הכי פופולאריים, זה נראה שהם תרמו למפתחות הרבה מאד ניסיון. ובמקרה של שני המשחקים החדשים מובטח גם קמפיין משמעותי לסינגל פלייר, ככה שאולי גם למי שלא חובב מולטיפלייר יהיה למה לצפות: היקום של Brink מתקיים בעיר עתידנית מעופפת, בעוד זה של Homefront מתבסס על פלישה צפון קוריאנית לארה"ב בעתיד הלא רחוק.
ההימור שלי: זה תלוי על איזה אלמנט מסתכלים. Brink נראה מאד יחודי, עם סטייל ויזואלי שלא רואים במשחקים אחרים (עדיין מוזר לי להסתכל על הדמויות במשחק), כשרכיב המולטיפלייר נראה פחות שגרתי ממשחקי יריות אחרים ומשלב הרבה מאד אלמנטים של פארקור וקפיצות. זה יכול להצליח כמו שזה יכול להיכשל.
Frontlines לעומתו נראה שמכיל מולטיפלייר קצת יותר סטנדרטי, שתואם את שלל משחקי היריות המודרניים המוכרים (ובמיוחד את Frontlines מאותם היוצרים). זה דווקא הסינגל פלייר שלו שנראה מעניין יותר: הסיפור שמסביב הוא בתכלס קצת פחות מטופש מאיך שזה מתומצת למשפט אחד, ואת העלילה כתב ג'ון מילוס שהיה מעורב בכתיבה ובימוי של לא מעט סרטים (ביניהם אפוקליפסה עכשיו). היוצרים טענו שהם מאד הושפעו מHalf Life 2 – וזה גם מאד בולט מהתמונות הראשונות מהמשחק: עיר תחת כיבוש זר, ומחתרת שמשתמשת בלוחמת גרילה כדי להתנגד (רק במקום קומביין יש כאן צפון קוריאנים). מאחר ו-Episode 3 כנראה לא יגיע השנה, יש מצב שזה הדבר הטוב הבא למי שחובב את הסגנון.

Hack & Slash: Torchlight 2 VS Dungeon Siege 3
נורא הייתי רוצה להכניס כאן את Diablo 3, אבל גם השנה המשחק של בליזארד נמצא בסטטוס לא מוכרז ככה שאני נאלץ להתעלם ממנו. במקום זה נשאר עם שניים מהתואמים הכי פופולאריים שלו.
Dungeon Siege 3 לא מגיע מהיוצרים של המשחקים הישנים בסדרה (אלו עסוקים עכשיו בAge of Empires online), אלא מהסטודיו של Obsidian – אלו שבאופן מסורתי מתלבשים על סדרות קיימות כמו Fallout, Neverwinter Nights ו-Knights of the old Republic ומפתחים להם המשכים. הוא כנראה ישוחק בצורה קצת שונה מהמשחקים הותיקים מאחר והוא מפותח במקביל למחשב ולקונסולות.
מהצד השני ניצב לו Torchlight 2. תואם דיאבלו שבתכלס מגיע מהיוצרים המקוריים של דיאבלו: אלו שהתחילו את דרכם בבליזארד (נורת) ועזבו אותה אחרי דיאבלו 2. בעבר הם עבדו בחברה אחרת גם על Mythos שהיה סוג של תואם דיאבלו המוני שנסגר בשלבי הבטא, ולבסוף הקימו חברה חדשה ויצרו את Torchlight שהגיע די בהפתעה כמשחק להורדה דיגיטלית במחיר עממי, וסומן בתור תואם הדיאבלו המוצלח ביותר עד היום. הדבר המרכזי שהיה חסר הוא מצב קואופרטיבי, ואת זה מבטיחים להוסיף במשחק השני.
ההימור שלי: לObsidian יש נטיה מסורתית קצת לאכזב עם ההמשכים שהם מוציאים, כשהתלונה הטיפוסית היא על כמות הבאגים במשחק. קצת קשה לשפוט את שני המשחקים כי חסר הרבה מידע, אבל ההימור שלי הוא על Torchlight 2. אם כבר תואם אז לפחות שיגיע מהיוצרים המקוריים, לא?

הכי חד: Portal 2 VS The Witness
בשנת 2007 קיבלנו מואלב את פורטל: משחק פאזלים מקורי ויחודי (אם לא מחשיבים את המשחק הקודם של הסטודנטים שואלב שכרו בשביל לעשות את המשחק) עם מכניקת פורטלים יוצאת דופן. המשחק הפך להצלחה למרות המינימליסטיות שלו, ומשפטים כמו "העוגה היא שקר" כבר הפכו לקאלט.
שנה מאוחר יותר קיבלנו מיוצר אנונימי בשם Jonathan Blow את Braid: משחק פאזלים מקורי ויחודי עם מכניקת שליטה בזמן יוצאת דופן. גם פה המשחק הפך להצלחה למרות המינימליסטיות שלו, והפך למשהו קבוע לנפנף בו בדיוני "האם משחקים הם אמנות?"
אז עכשיו ואלב מתעלת את ההצלחה של פורטל למשחק המשך בהפקה מושקעת הרבה יותר: במקום משחק הורדה קטן וקצר נקבל משחק ריטייל מלא, עם קמפיין לשחקן יחיד וקמפיין נוסף למשחק קו-אופ עם חברים, כשעל מכניקת הפורטלים יתווספו עוד שלל מכניקות יחודיות.
ג'ונתן בלואו לעומת זאת לא משחרר משחק המשך לBraid. במקום זה הוא הלך לכיוון שונה לחלוטין עם משחק שנקרא The Witness, ועד עכשיו לא ברור כל כך מה קורה בו, מעבר לעובדה שהמשחק מתרחש על אי ושיהיו בו כמה מאות פאזלים. כרגע זה צועק Myst, אבל כנראה שלא נדע בדיוק מה הולך שם עד שלא נשחק בו בעצמנו – בדיוק כמו במקרה של Braid.
ההימור שלי: בהסתמך על שני המשחקים הקודמים, אני אלך בלב שלם על The Witness ועל היכולת של בלואו ליצור משהו מקורי שלא ראינו אף פעם. פורטל הראשון הכיל מבחינתי כמה קטעי "וואו, אז ככה זה עובד" וכמה גיחוחים מהבדיחות של גלאדוס, אבל הוא לא התקרב מבחינתי לברייד – לא בתחכום של הפאזלים ובטח שלא בקטעי ה!?WTF העלילתיים שגורמים לך לחשוב על המשחק הרבה אחרי שהוא נגמר.
(ובמאמר מוסגר, אני מצפה גם לFEZ ול-Trine 2, אבל פחות)

העיקר שיהיה שם פטיש-יען: Saints Row 3 VS Red Faction Armageddon
אני מניח שההשוואה הזו כבר קצת פחות שגרתית, אבל מדובר בשני עולמות משחק נפרדים שמגיעים מאותה המפתחת – Volition ובמקרה גם מציעים עולם פתוח דמוי GTA. שלא במקרה, שני המשחקים גם חולקים את Ultor: תאגיד הדורסני שנגדו נלחמתם במשחקים הקודמים (בין אם זה היה בעיר Stilwater ב2- Saints Row או על כוכב מארס בסדרת Red Faction).
האמת היא שזו רק אנקדוטה צדדית, כי אין לי באמת מושג האם Ultor יופיע בSR3 לאור מיעוט הפרטים על המשחק. הכותר הבא בסדרת Red Faction יגיע אלינו בסוף מאי וסביר להניח שרק אז THQ תתחיל להתמקד בשיווק של Saints Row 3 ונקבל עליו סוף סוף מידע נוסף.
ההימור שלי: מצד אחד יש את Red Faction, אבל דווקא אחרי שהמשחק האחרון בסדרה הביא לנו משחק עולם פתוח עם מנוע הרס מבנים מרשים שלא ראינו באף משחק לפניו, זה נראה שהמשחק הבא מקבל תפנית והולך לחקור את העולם התת קרקעי של כוכב מארס עם שלל יצורים להילחם בהם. לי זה נשמע כאילו הוא לוקח כיוון יותר לינארי ומנסה יותר להיות משחק אימה סטייל Dead Space, כשאני דווקא מעדיף לקבל משחק עולם פתוח וקליל סטייל GTA. לעומתה, Saints Row הוכיחה את עצמה כסדרה קלילה שמנסה להיות יותר GTA מGTA, וזה בדיוק מה שנראה לי שאני אצטרך אחרי שימאס לי לשחק בJust Cause 2. נקווה רק שהמשחק השלישי יעבור שפצור מסוים למנוע המשחק, כי Saints Row 2 נראה קצת מפגר מאחור גם בסטנדרטים של 2008.

הקאמבק של שנות ה-90: Duke Nukem Forever VS Serious Sam BFE
מדובר כנראה בהשוואה לא כל כך הוגנת: Duke Nukem הוא הרי האבא של משחקי הbadass עם גיבור קריקטוריסטי ופה מלוכלך שהכל על הזין שלו, ואחרי משהו כמו 13 שנה של ציפיה קשה יהיה לכל תואם דיוק להתמודד מולו. Serious Sam הוא אחד מיני כמה פרנצייזים שבהיעדרו של הדוכס ניסו לתפוס את הנישה הזו (יחד עם אחרים כמו Postal ולאחרונה גם Bulletstorm) וכנראה שהוא גם זה שהכי מושפע מהמקור.
אבל אחרי שני משחקים מצליחים מתחילת העשור הקודם ועוד כמה רימייקים בHD שיצאו לאחרונה כדי להזכיר גם לקהל הצעיר מי זה סאם, זה נראה שלא מפריע לו ללכת מול דיוק השנה כמעט ראש בראש: דיוק יגיע במאי, בעוד סאם יגיע מתישהו במהלך הקיץ – בהנחה כמובן שהוא לא ידחה כי מהמשחק עצמו לא נחשף כמעט כלום (אפילו לא מה הם ראשי התיבות BFE). [עדכון: ממש תוך כדי הכתיבה של זה, תמונות חדשות מהמשחק נחשפו. גם BFE מתברר עכשיו כ-Bum Fuck, Egypt]
ההימור שלי: הדבר היחיד שיכול להרוג את דיוק הוא כנראה הציפיה העצומה ממנו לאורך השנים, והמריחה של הפרוייקט שנפל כבר כמה פעמים לdevelopment limbo, מה שבטח ישפיע על איכות התוצר הסופי. לזה כמובן אפשר להוסיף את האפקט הפסיכולוגי של כל מי שיבקר את המשחק בציפיה שאחרי כל כך הרבה זמן בפיתוח המשחק חייב להיות מושלם ונטול פגמים לחלוטין.
אבל בעולם שבו רוב משחקי הFPS הופכים לmilitary shooters מודרניים-עתידניים אפרוריים, כנראה שיש מקום למשחק כמו דיוק שקצת יסתלבט עליהם. השאלה היחידה היא האם הומור שנות ה-90 שלו ישאר מצחיק גם עכשיו. יהיה קשה אפילו למשחק כמו Serious Sam להתחרות בו כי הוא נבנה על אותה נישה בדיוק – אבל אני אשמח להיות מופתע.

About swym