באדי מובינג

ביום שלישי הקרוב (ה-9 בנובמבר), יתקיים הכנס השנתי של GameIS – קהילת מפתחי המשחקים הישראלית.
הכנס יתחלק לאירוע יום (עד 18:00) ואירוע ערב (מ-18:00 ועד חצות) ויקח חלק במסגרת תערוכת Contech 2010 במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב שתתפרס על פני שלושה ימים.
בזמנו כבר כתבתי על תעשיית משחקי הוידאו הישראלית ועל הבעיות שלה, אבל הכנס הזה הוא הזדמנות מצויינת לבדוק מה בכל זאת צמח לנו כאן בארץ. מי שכבר מעורב בתעשייה, או מעוניין להיות חלק ממנה, כנראה יקח גם חלק באירוע היום (שעלותו 290 ש"ח, או 160 ש"ח לסטודנטים). אבל גם לגיימרים שלא מעוניינים להוציא כסף בשביל אירוע נטוורקינג יהיה אולי מעניין לקפוץ לאירוע הערב שמציע גם הוא כמה תכנים מעניינים (כולל טקס פרסי המשחקים הישראלי) והכניסה אליו היא בחינם.

המעניין הוא שמלבד רשימת האירועים הסטנדרטית בכנס של Gameis, גם תוסף הקינקט שמיקרוסופט הוציאה ל-xbox 360 רק השבוע יוצג בתערוכה ע"י משה ליכטמן שמנהל את מרכז הפיתוח הישראלי של מיקרוסופט. רק שאותו תוסף יוצג דווקא בנאום הkeynote ביום שני של תערוכת Comtech ולא כחלק מכנס gameis עצמו.

מפתיע? מפתיע פעמיים:
קודם כל כי מיקרוסופט עד היום לא התייחסה בכלל לישראל בתור שוק למשחקים (שלא נדבר על מרכז לפיתוח משחקים), ואפילו קונסולת הXbox 360 עצמה לא מיובאת לישראל באופן רשמי. אז מה פתאום לבוא ולהציג טכנולוגיה חדשה שמשולבת במוצר שאפילו לא נמכר כאן?
ואם כבר לבוא ולהציג את הטכנולוגיה, למה לא לעשות את זה לפחות ביום של כנס של תעשיית המשחקים הישראלית, אלא דווקא יום אחד לפני מול אנשים שהם לא בהכרח הקהל שיתעניין בטכנולוגיה הזו?

אבל בהנחה שליכטמן לא יגיע עם הכרזה מפתיעה על השקת הקונסולה בארץ (לא תרחיש סביר), כנראה שהצעד הזה פשוט מרמז את הכיוון אליו מיקרוסופט באמת רוצה לקחת את הקינקט – כיוון אחר לגמרי מתעשיית המשחקים. ועל זה נדבר היום.

you are the controller

הקינקט עצמה, לטובת מי שלא מכיר את הטכנולוגיה, נחשפה בשנת 2009 בתערוכת E3 ע"י מיקרוסופט תחת שם הקוד "פרוייקט נאטאל". מתחת לשם המפוצץ מסתתר בעצם מכשיר שמשלב 4 מיקרופונים, מצלמת וידאו רגילה, ומצלמה נוספת המשולבת בחיישן תלת מימדי.

החיישן התלת מימדי הזה הוא למעשה "הלב" של הקינקט ומה שהופך את הטכנולוגיה הזו לכל כך שונה ממה שראינו עד היום. בסופו של דבר מדובר אמנם בטכנולוגיה לפיענוח תמונה וזיהוי תנועה, וזו גם הסיבה שמיקרוסופט משלבת אותה בקונסולת המשחקים שלה: אחרי שבשנת 2006 נינטנדו השיקה את הWii עם השלט המשלב חיישני תנועה, הקונסולה הפכה להצלחה מסחררת ועקפה גם את הקונסולה של מיקרוסופט וגם את של סוני במכירות עולמיות. סוני ומיקרוסופט נותרו במשך מספר שנים ללא תשובה הולמת ממש עד לתקופה האחרונה בה סוני השיקה את שלט הMove, אביזר עבור הPS3 אשר תואם את שלט ה-Wii.

באתי, ראיתי, קניתי
מיקרוסופט מצידה חיפשה משהו קצת שונה, ובסופו של דבר הגיעה לטכנולוגיה מעניינת, כזו שלאנשים אשר יצא להם להגיע לכנסי עבר של קהילת מפתחי המשחקים הישראלית כבר נחשפו אליה בשלהי 2006 או 2007: כבר אז נחשפו בראדאר המקומי חברות כמו 3DV ו-Primesense אשר פיתחו והציגו טכנולוגיות מתחרות לחיישן תלת מימדי אשר במקום לזהות את הצבע של כל פיקסל בתמונה מזהה את המרחק שלו מהמצלמה. ב-2009 קנתה מיקרוסופט את חברת 3DV בשביל הטכנולוגיה והפטנטים שלה, ובמקביל נכנסה להסכם עם חברת Primesense על שילוב החיישן שלה בפועל במכשיר שלימים הפך לקינקט.

הסאגה המשיכה בשבוע האחרון, שבו מיקרוסופט רכשה את חברת Canesta (הפעם דווקא לא חברה ישראלית), אולי המתחרה הגדולה היחידה שנשארה בתחום החיישנים, ובעלת כמה פטנטים מעניינים משל עצמה. הדבר כמובן מעלה את השאלה מדוע מיקרוסופט ממשיכה להשקיעה בטכנולוגיה ורכישת מתחרים אחרי שכבר יש לה מוצר מוגמר ביד (והשקה מוצלחת ביותר, שבעקבותיה מיקרוסופט צופה למכור 5 מליון חתיכות מהקינקט עד סוף שנת 2010).

אמנם יתכן שהטכנולוגיה של Canesta תעזור למיקרוסופט לפתח את הדור הבא של הקינקט, או אפילו לשפר בפועל את הדור הנוכחי: הקינקט עצמה משלבת הרי לא רק חומרה, אלא גם תוכנה מתקדמת המריצה שלל אלגוריתמים לפיענוח תמונה והפיכתה למעין שלד של השחקן אותו הקונסולה יכולה לזהות בקלות. ותוכנה ניתן לשפר ולשדרג בקלות באמצעות עדכונים.
אבל עדיין, מי שקורא בין השורות יכול כנראה להבין שאמנם יש הרבה כסף במשחקים ומיקרוסופט רוצה לעצמה קצת מהקהל שהתלהב מיכולות התנועה של הWii של נינטנדו, אבל השאיפות של מיקרוסופט הן כנראה הרבה מעבר לזה. וגם מי שלא קורא בין השורות אבל יצא לו לשמוע את הנאומים בכנס Thinknext 2010 בטח זוכר את מילת הבאזז NUI – או Natural User Interface.

אז מה זה NUI?
למי שלא מכיר, הדרך הכי פשוטה להסביר את זה היא באמצעות הפניה לסרט דו"ח מיוחד, או אולי גם Iron Man, או פשוט לסרטוני התדמית של פרוייקט נאטאל שמיקרוסופט הוציאה בזמנו. מיקרוסופט כנראה מאמינה שאחרי 20 שנה של שלטון הממשק הטקטואלי, ואחרי 20 שנה של GUI או ממשק גרפי, העתיד כנראה שייך לממשק משתמש טבעי אשר מאפשר למשתמש לשלוט במחשב (ובעצם בסלון, ובבית החכם שלנו) באמצעות זיהוי תוווי פנים, ביצוע מחוות ידיים ופקודות קוליות.
כיום אולי הקינקט הוא בלון ניסוי שמיקרוסופט הוציאה לשוק הגיימרים (שתמיד היו מאמצים מוקדמים של טכנולוגיות חדשות), אבל עם כל המשאבים שמיקרוסופט מוציאה על הנושא מלמדים שהיא מהמרת (ובהרבה מאד כסף) על הטכנולוגיה עצמה בתור משהו שיניע את העולם בשנים הבאות .סביר להניח שגרסת החלונות הבאה שלנו או זו שאחריה כבר תשלב את הטכנולוגיה באופן אינטגרלי – מערכות הפעלה הם עדיין שוק גדול יותר עבור מיקרוסופט מאשר משחקים.

האם מיקרוסופט צודקת בהימור שלה? הגיוני שטכנולוגיה כזו תהפוך לישימה מתישהו בעתיד, ולכן השאלה היחידה היא האם מיקרוסופט קופצת על הסוס מוקדם מידי עם טכנולוגיה שעדיין לא הבשילה: אם רק בעוד שני עשורים הטכנולוגיה תהפוך באמת לנחלת הכלל, הפטנטים הנוכחיים של מיקרוסופט לא יעזרו לה יותר כי הם כבר יפוגו. זה יכול להיות מסוכן מידי, כי דווקא לשפוך יותר מידי כסף בשלב מוקדם מידי יכול להפחיד את המנהלים והמשקיעים במיקרוסופט מפני הרפתקאות דומות בעתיד – ואולי דווקא אז השוק יאמץ את הטכנולוגיה ומיקרוסופט תישאר מאחורי המתחרות עם טכנולוגיה מיושנת (ראו מקרה מערכות ההפעלה למכשירים ניידים).

ובחזרה לגיימינג
הטכנולוגיה שמאחורי הקינקט אולי אמורה לשמש בעתיד יישומים אחרים, אבל בינתיים היא כאן ומכוונת לעולם המשחקים. הדבר מעלה הרבה חששות בקרב חלק מהגיימרים, מאחר וזכור לכולם שדווקא ההצלחה המסחררת של הWii (שהציגה גימיק תנועה כselling point במקום טכנולוגיה סטנדרטית) לא עשתה טוב במיוחד לקטלוג המשחקים שלה, אחרי שקהל מסוג חדש קנה את הקונסול ורוב מפתחות המשחקים הבינו שאיכות המשחק לא תמיד משנה לאותו הקהל. בסופו של דבר קיבלנו קטלוג משחקים שמתבססים ברובם על נפנוף ידיים בסיסי.
בנוסף, אחרי ההבטחה של הWii לזיהוי תנועה נשארנו עם מה שמקבלים בפועל: זיהוי תנועה חלקי ביותר שמאפשר בעיקר זיהוי של מחוות ולא של תנועה מדוייקת או אפילו משהו שקרוב לתנועה האמיתי שהשחקן מבצע. לאחרונה גם הMove של סוני הושק ולמרות הבטחות לדיוק (בזכות מצלמה רגילה שמשולבת עם בקר התנועה), לפחות המשחקים הראשונים מרגישים בדיוק כמו אלו של הWii: זיהוי מאד מוגבל את השחקן ומתרגמים את התנועה למחוות שלא באמת זהות לתנועה האמיתית.

האם משחקי הקינקט יצליחו לספק את הסחורה? קשה להיות אופטימיים. אמנם הקינקט מתיימר לזהות את השחקן כולו במרחב תלת מימדי, בניגוד לזיהוי התנועה של השלטים בלבד ב-Wii, אבל עדיין היכולת של התוכנה שמאחורי החומרה לתרגם כל כך הרבה מידע שמלווה ב"רעש" ויזואלי היא דבר לא פשוט, וכזה שמצריך הרבה משאבים. בשורה התחתונה השאלה היא האם הקינקט תציע זיהוי תנועה אמיתי שמתורגם לפעולה נכונה על המסך, או פשוט תרחיב את נפנופי הידיים של הWii והMove לנפנופי רגליים וראש.

גם קטלוג המשחקים של הקינקט לא תורם לאופטימיות בקרב הגיימרים: המבחר הראשוני של המשחקים שהגיע בהשקה מציע בעיקר משחקי ספורט, כושר, ריקוד ושלל מיני משחקים שמסוגם כבר ראינו על הWii יותר מידי. ייתכן והטכנולוגיה של הקינקט תאשפר למשחקים האלו להרגיש הרבה יותר טוב, אבל עדיין מדובר במשחקים קלילים נטולי עומק, סיפור  או עניין מיוחד לטווח ארוך בקרב רוב הגיימרים.

נקודת האור היחידה הגיעה מתערוכת TGS האחרונה ביפן, שם מיקרוסופט חברה לשלל מפתחות יפניות בהכרזה על משחקים חדשים ומקוריים שאמורים להיות מפותחים במיוחד עבור הקינקט ולהציע גיימפליי שלפחות על הנייר נשמע יותר עמוק ומעניין משלל משחקי הקינקט הראשונים שהגיעו לשוק.
האם זה באמת יעבוד? את זה נגלה רק במבחן התוצאה כאשר המשחקים האלו יגיעו לשוק. גם אז, הם יצטרכו להוכיח שיותר נוח ויותר כיף לשחק בהם באמצעות זיהוי התנועה של הקינקט (או לפחות בשילוב של הקינקט והשלט הסטנדרטי) בהשוואה לשליטה מסורתית באמצעות השלט בלבד אליה כולם התרגלו.

כי בשורה התחתונה, גם אם המשחק הכי טוב שבעולם יתמוך פתאום בקינקט, עדיין לא תהיה סיבה לאנשים להוציא עוד 100$ ויותר על החומרה כשהם יכולים לשלוט במשחק בצורה נוחה יותר באמצעות השלט הרגיל. עד אז,  הקינקט יהיה בעיקר משהו שקוסם לשחקן הקזואלי, או במקרה הטוב תירוץ של גברים בנסיונות שכנוע של הנשים שלהם להכניס קונסולה לסלון הביתי.

(ובנינו? רק לתירוץ הזה יש קהל מספיק גדול שיכול להפוך את המוצר להצלחה מסחררת)

About swym